Cordyceps - přírodní produkt pro zimní období

Úspěšně jsme zvládli vánoční svátky a oslavy začátku roku 2021. Pomalu se vracíme do běžných kolejí našeho života. V novoročním období si pravidelně přejeme hlavně hodně zdraví, což bylo hlavní téma roku 2020. A s určitostí víme, že bude i tématem roku 2021. 

O stavu našeho zdraví rozhoduje naše imunita a stav jednotlivých orgánových soustav. V období coronavirové epidemie, ve které se nacházíme je o to důležitější stav naší imunity i našeho celkového zdraví. O obojí se máme dobře starat po celý rok, nejen v období zimy. Ale právě se nacházíme v období zimy, tak se té zimě budeme věnovat více. 

Čím můžeme pomoci našemu zdraví právě v těchto zimních měsících? 

Určitě je to přírodní produkt CORDYCEPS. Jedná se o vitální houbu, která byla součástí ozdravných programů již ve staré Číně a východní medicíny s ní pracují velmi efektivně i nyní. 

Cordyceps

CORDYCEPS (MYCELIUM CORDYCEPS SINENSIS)

Tato specifická houba patří již po staletí mezi vynikající prostředky tradiční čínské medicíny, využívané k léčbě mnoha chorob. Český název pro tuto léčivou houbu je Housenice čínská, protože vypadá jakou housenka. Spojení s housenkami tam je větší než její podoba. Houba totiž roste tak, že parazituje na housenkách některých motýlů nebo larev hmyzu.

Cordyceps obsahuje cca 25% bílkovin, 8% tuku, 29% sacharidů, 18% vlákniny a 4% minerálních látek. Z řady dalších sloučeniny to jsou aminokyseliny, např. histidin, který je mimo jiné důležitý pro růst dětí. Dále obsahuje nukleosid adenosin a cordycepin s protinádorovými a antimikrobiálními účinky, peptid cordycepsin, kyselina cordycepsová (asi d-mannitol) zlepšují jaterní funkce.

Mastné kyseliny jsou zastoupeny linolenovou a olejovou, dále je obsažen vitamin B12.

Z minerálních látek železo, vápník, fosfor, hořčík a další. 

Pozitivní vliv na: plíce (chlad dole), ledviny (posiluje Yang a esenci)

Povaha: teplá

Chuť: sladká

Kdy použít Cordyceps:

  • podpora imunity,
  • otoky, přítomnost bílkoviny v moči,
  • jaterní dysfunkce,
  • zastavuje krvácení,
  • rozpouští hlen a likviduje kašel,
  • přírodní antibiotikum,
  • podpora plodnosti u mužů,
  • vhodný u žen v období klimakteria (trpící chladem nohou a rukou)
  • podpora plic
  • řešení kožních problémů

 

(zdroj: Herbář GW I.) Více se o produktech a jejich užití dozvíte v našich videoseminářích Základy TČM 5 elementů

V období zimy je možné užívat Cordyceps i preventivně na podporu celkové energie a vitality. Většinou ho kombinujeme s některým z bylinných čajů nebo je součástí jiných přírodních produktů, kde dle receptur tčm dovyvažuje danou směs přesně pro účely, ke kterým je tato směs nasazována. 

Je leden a je čas na cordyceps. Příroda je lék a nabízí vždy nějaké přirozené řešení.